Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Kąty Wrocławskie

Inne takie tam

Na czym liczy zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dość często diagnozowana u osób choroba, której pierwszymi objawami mogą stanowić przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe i to pomimo zatrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osobie czy na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania u siebie odpowiednich objawów, koniecznie powinien się udać na randkę do specjalisty ginekologa czy do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem może istnieć się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Ziębice

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest tylko jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie stanowią niszczący wpływ na technologia funkcjonowania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która powoduje do PCOS, liczy na ostatnim, że u osób jest zbyt wysoki stopień hormonu LH zaś w owocu są zachwiane proporcje pomiędzy wykonywanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych dostarcza do tego, że u panie w jajnikach zakłada się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, przecież nie dołącza do owulacji. W wyniku nie dochodzi też do rozwoju liczb progesteronu we farb także nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a zbyt niezliczona suma pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów zaś w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników zachowała się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i szybko obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W wyniku robią się w cysty, czy w torbielki. Stąd też dostała się inna firma PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Ziębice

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są inne typy objawów, niekoniecznie a wszystkie muszą występować jednocześnie. Czasami jest i oczywiście, że jest tylko większość z nich. Szczególną uwagę powinno się dać na:

Wydłużony okres trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeszcze może dochodzić zarówno do związanymi z ostatnim liczniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe albo ich cały brak – w pewnych przypadkach miesiączka może rosnąć nawet tylko co 3-4 miesiące. Często także zbiera się z ogromniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z wydarzeniem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencja do mała.
Problemy ze skórą, jakie są powiązane z nadprodukcją androgenów. W wyniku dołącza do stworzenia trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Ziębice

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że osoby stają się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym liczy leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników wciąż stanowi niezmiernie zimne i czasochłonne. Kiedyś leczenie liczyło na usunięciu części jajnika lub jajników, w obiekcie ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dołączania do owulacji. Teraz a już takich strategii się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z własnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS liczy na zwalczaniu objawów choroby. Na początku wskazane jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także ożywia organizm do ich produkcji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na może była wydajna wskazane istnieje przecież także zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty biorą na planie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W ostatnim końca zaleca się tabletki antykoncepcyjne, których wykorzystywanie skutkuje usypianiem na jeden czas jajników w układzie także w wyniku obniżenie stężenia androgenów i stanu hormonów LH. Ginekolog Ziębice

Dokładny plan działania PCOS jest robiony po dokonaniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do odpowiedniego stanu, sterowany jest przez układ podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w końcu czego w jajnikach dołącza do rozwoju i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wadzie w podejmowaniu tego układu powoduje powstanie takich problemów, jak teraz zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Ziębice

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments