Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Inne takie tam

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną działalność na świecie. Jej niezwykłość liczy na ostatnim, iż istnieje stosowana do realizacji paliw płynnych, które dostarczają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego oraz brunatnego ropa stanowi ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zaskakuje to fakt, że inwestowanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
z czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na rynku funkcjonuje kilka wariantów tego materiału. Do najciekawszych dostosowuje się cztery rodzaje ropy. Stanowią więc:

• ropa Brent – jest uzyskiwana z obszaru Morza Północnego. Chodzi do wyboru „słodkiej” ze powodu na niewielką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Posiadaj Zjednoczonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To jednocześnie ropa „lekka” oraz przyjemna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy przechodzi w obecnym przykładu miejsce w Zachodniej Syberii też w stronach gór Uralu. Ważna ją zakwalifikować do wyboru „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk opierający się z wielu sposobów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przeprowadza się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy daje się na dwie grupy uczestników: pierwsza z nich toż podmioty handlujące kontraktami w celu zapewnienia cen towarów (hedging). Druga odmiana to spekulanci, którzy korzystają na skali cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na różnice kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki rób jest dzisiaj tanie w moc instytucjach finansowych, też w TMS Brokers. Traderzy chętnie wybierają ten instrument z racji tego, że każe on mniejszego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to mechanizm pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na różnice kursowe. Jest odpowiedzialny na rynku OTC (Over the Counter), lub na rynku pozagiełdowym. Instrument ten jest lewarowany, co świadczy, iż nie trzeba dysponować naprawdę ogromnymi środkami finansowymi kiedy w sukcesie lokacie w kontrakty futures. W TMS Brokers odpowiedzialne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) zatem w pewnym, kiedy zaś w nowym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Zaletą tego aparatu jest obecne, że inwestowanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są jednoznaczne dziesiętne, kiedy i przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z niższym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają także kiedy na rynku forex. Ropa że być poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten jest zupełnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co świadczy, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd jeszcze nie możemy osiągnąć lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten sprzęt jest odpowiedzialny na jednej z budów transakcyjnych w Budynku Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, jaki stanowi na końca odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem że być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Zaletą tego gatunku instrumentów są bardzo niskie opłaty, gdyż te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w system naturalny mają wpływ na wycenę czarnego złota, zaś tym jednym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak dlatego, że waluta USA jest jednostką rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie dostarczać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD odda się na dominację byków na rynku tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest zależny od relacji popytowo-podażowej. To teraz podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczny będzie montował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w złym terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na problem zapasów ropy (wydawanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest sporą propozycją dla wszystkich krajów, które stosują ten środek w prostym przemyśle. Droższa ropa to idealniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z zmianie miesza się na stok marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments