Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Kalisz Pomorski

Zachodniopomorskie

Płaskostopie polega na wszelkim obniżeniu sklepienia stopy czy właśnie jej ograniczeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy jaka zajmuje płaskostopie że tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Węgorzyno

U tej role dojeżdża do zaniku łuków stopy, wtedy stopa staje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie ma do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom podnoszącym swoje podstawowe kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest podstawą płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Polecane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące efektem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że wszystka podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa komponuje się ciężka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie tkwi w jakimkolwiek wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku bycia płaskostopie jest niemal fizjologiczne, i połączony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym stylem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w struktury płaskostopia zmienia prawidłowe momenty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek oraz kręgosłupa. Poza tym wpływ na założenie w środowisku stopy do ostatniego nieprzystosowanym skutkuje sprowadzaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może i doprowadzić do wzrostu wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego bądź w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i noszenie obuwia i chodzenie. Stanowi wtedy znacznie niewygodne i potrzebne będą buty ortopedyczne dla niemowląt. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do wzrostu stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie jedynie na ćwiczeniu mięśni stóp ale i mieniu odpowiednio dopasowanych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (a dopiero po konsultacji z lekarzem – nigdy na naturalną rękę!) i rozwijaniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Promocja Deichmann Węgorzyno

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: pracowanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki siedzącej na podłodze lub chwytanie i zwiększanie palcami stóp małych problemów z ziemie. Czasem jednak w przypadku zaawansowanych i sprawiających wielkie dolegliwości deformacji stóp, zadania i prowadzenie zachowawcze mogą zaprezentować się nieskuteczne. Konieczny może się okazać wtedy zabieg operacyjny. Jednak obecne stanowi wskazane ale w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Węgorzyno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments